Dieta pri liečbe warfarínom
1. Aký je to liek a na čo sa používa?
Tbl. Warfarín zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.
Lekár ich ordinuje:
- na prevenciu pred trombózou, alebo na liečbu trombózy a tromboembolických komplikácií,
- na prevenciu a liečbu hlbokej trombózy žíl na dolných končatinách,
- na prevenciu a liečbu pľúcnej embólie,
- na prevenciu krvných zrazenín v mozgových cievach, srdcových cievach,
- počas fibrilácie predsiení / srdcová arytmia/,
- po infarkte myocardu,
- po náhrade srdcovej chlopne.
2. Ako užívať Warfarín?
- Dávku Warfarínu vám určí lekár . Je dôležité sledovať účinok Warfarínu, preto je bezpodmienečne nutné, aby ste dodržiavali dávkovanie odporúčané lekárom a aby ste pravidelne chodili na ambulantné kontroly. To znamená laboratórne vyšetrenie vzorky vašej krvi- INR.
- Dávkovanie je presne určené pre vás a môže sa zo dňa na deň odlišovať.
- Dávkovanie je rozpísané na karte sledovania liečby.
- Z karty sa dozviete účel liečby, želaný terapeutický účinok (napr. hodnota INR od 2,0-3,0 alebo 2,5 -3,5) a dátum nasledujúcej laboratórnej kontroly.
- Pokiaľ by bola dávka príliš nízka, liečba by bola neúčinná a pokiaľ by bola dávka príliš vysoká, hrozili by krvácavé komplikácie.
3. Užívanie Warfarínu s jedlom a nápojmi
- Príjem vitamínu K v strave ovplyvňuje liečbu Warfarínom, preto treba, aby konzumácia potravín s obsahom vitamínu K, bola čo najvyváženejšia. Malo by sa zabrániť náhlym zmenám stravy.
- K najvýznamnejším zdrojom vitamínu K patria: Avokádo, Brokolica, červená repa, špenát, kapusta (červená, kyslá, dusená), hlávkový šalát, kel, petržlenová vňať, pór, pažítka, koriander, uhorková šupka, listy mäty, jarná cibuľka, sója, sójový olej, olivový olej, listy zeleru, žerucha potočná.
- Môže sa jesť menšie množstvo koreňovej zeleniny (mrkva, petržlen, zeler, reďkovka), kyslé uhorky, malé zrelé paradajky, malé množstvo strukovín (nie ako hlavné jedlo, nie čerstvý hrach).
- Bez obáv je možné jesť v primeranom množstve zrelé ovocie ale nie kiwi.
- Pri príprave jedál nie je vhodné používať väčšie množstvo rastlinných olejov.
4. Užívanie Warfarínu s inými liekmi
- Účinok Warfarínu ovplyvňuje veľmi veľa liekov. Bez konzultácie s lekárom sa nesmie začať užívať nový liek ani prerušiť doterajšiu liečbu. Poraďte sa s lekárom, ak potrebujete užiť lieky proti bolesti ( almiral, veral, ketonal) . Acylpyrin a Ibuprofen sa nesmú užívať!!!!!!
- Na potlačenie bolesti alebo horúčky sa môžu užívať lieky, ktoré obsahujú len Paracetamol (Paralen, Panadol, Medipyrin) alebo Novalgin.
5. Komplikácie
Počas liečby Warfarínom sa môže vyskytnúť krvácanie, najbežnejšie je krvácanie z nosa, ďasien alebo tvorenie modrín. Menej často sa objavuje krv v moči a stolici. Možná je silnejšia alebo predĺžená menštruácia. Pri výskyte neobvyklého krvácania treba ihneď kontaktovať ošetrujúceho lekára.
6. Ďalšie informácie
Liečba Warfarínom trvá rôzne dlho, niekedy je celoživotná.
O užívaní Warfarínu informujte každého lekára:
Gynekológa Warfarín má nepriaznivý vplyv na vývoj plodu, treba prejsť na injekčnú formu liečby
Zubára pred vytrhnutím zubu, treba prejsťna injekčnú formu liečby
Chirurga pred naplánovaným chirurgickým zákrokom, vám lekár liečbu Warfarínom preruší a je nutné prejsť na injekčnú formu liečby
Warfarín 5mg – ružové tablety, Warfarín 3mg – modré tablety