Preventívna prehliadka
Na preventívnu prehliadku sa objednáva u sestričky- telefonicky, osobne. Vyšetrenie trvá približne 30 minút.
Ako sa pripraviť na preventívnu prehliadku?
- ráno sa napiť čistej vody, užiť ranné lieky, nič nejesť– prísť nalačno, nevypiť kávu s cukrom
- doniesť ranný moč– odoberá sa stredný prúd moču, po prechádzajúcom umytí sa čistou vodou ( najlepšie v sprche). Ak máte menzes vyšetrenie moču sa urobí po skončení menzes
- doniesť vzorku stolice– odber stolice podľa priloženého návodu- napichanie priloženým vrchnáčikom od odberovej skúmavky na 3 rôzne miesta do stolice ( stolicu nenaberáte), vodu z odberovej skúmavky nevylievate
Čo Vás teda čaká?
- Rozhovor, v ktorom sa lekár povypytuje na zdravie príbuzných – zaujímať ho budú priami príbuzní a vážne ochorenia, na ktoré sa liečili alebo liečia, príp. na ktoré zomreli – cukrovka, infarkt, porážka (mozgová príhoda), rakovina žalúdka, hrubého čreva, prsníka a iné. Opýta sa na vaše operácie a vážnejšie úrazy i na ochorenia, na ktoré ste sa doteraz liečili. Zaujímať ho budú i vaše telesné funkcie (dýchanie, močenie, stolica, spánok, chuť do jedla, či ste za posledný rok výraznejšie neschudli alebo nepribrali). Fajčíte? Ako dlho? Koľko cigariet denne? Koľko alkoholu vypijete týždenne? Aké lieky užívate? Máte alergie?
- Zo zdravotnej dokumentácie lekár zistí, či sú vaše očkovania v poriadku. Zaujímať ho bude najmä očkovanie proti tetanu. Toto očkovanie je na Slovensku povinné. Ak je to potrebné, lekár vás preočkuje a máte „pokoj“ na ďalších 15 rokov.
- Nasleduje fyzikálne vyšetrenie – teda vyšetrenie vášho tela od hlavy po päty a to pohľadom, pohmatom, posluchom, prípadne poklepom.
- Lekár alebo zdravotná sestra vám odmerajú tlak a pulz a zistia koľko meriate a vážite.
- Veľmi dôležité sú laboratórne vyšetrenia – čaká vás odber vzorky krvi a moču – vyšetruje sa sedimentácia (ukazovateľ zápalu v tele), krvný obraz, hladina cukru v krvi, kreatinín (ukazovateľ fungovania obličiek), ALT ( ukazovateľ fungovania pečene), moč chemicky a močový sediment.
Pacienti sú zvyčajne zvedaví na svoj cholesterol a pečeňové testy. Žiaľ zákon umožňuje vyšetriť len celkový cholesterol a triglyceridy preventívne u pacientov nad 40 rokov. Z pečeňových testov je možné vyšetriť ALT.
Vo veku 40 rokov a viac už máte nárok aj na EKG vyšetrenie. Pacientom nad 50 rokov alebo s výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka v rodine sa vyšetrí aj stolica na prítomnosť skrytého krvácania. VšZP a Union toto vyšetrenie hradí všetkým poistencom od 40 roku života. Pri pozitívnom výsledku vás lekár odošle na kolonoskopické vyšetrenie.
Na našej ambulancii vyšetruje cievy- artérie- ABI index: VšZP toto vyšetrenie hradí svojim poistencom 1x za 2 roky pri preventívnej prehliadke u pacientov nad 50 rokov s minimálne 1 rizikovým faktorom (vysoký tlak, abnormálne EKG, cukrovka, obezita, fajčiari, vysoká hladina celkového cholesterolu, pacienti po srdcovom infarkte a cievnej mozgovej príhode ) a u všetkých poistencov nad 60 rokov. Union- hradí vyšetrenie svojim poistencom 1x za 2 roky pri preventívnej prehliadke u pacientov nad 40 rokov s minimálne 1 rizikovým faktorom. Pre poistencov Dôvery je toto vyšetrenie spoplatnené.
K preventívnym prehliadkam patrí aj:
- urologická PP u mužov- nad 50 rokov každé 3 roky, u mužov nad 40-rokov ak sa v ich prvostupňovom príbuzenstve vyskytol karcinóm prostaty – raz za 3 roky alebo častejšie,
- gynekologická PP raz za rok,
- stomatologická PP raz za rok.
Nečakajte, kedy Vám príde pozvánka na PP do schránky. Lekár nemá povinnosť predvolávať na prevenciu. Najlepšie je dohodnúť si termín PP vopred telefonicky alebo osobne. Darcovia krvi, darcovia orgánov alebo tkanív majú nárok na PP raz do roka.
Vážne choroby často prichádzajú pomaly a nenápadne. Preto sa im aj hovorí tichí zabijaci. Ak sa však ochorenie zachytí na začiatku, ľahšie sa lieči a má, samozrejme, aj lepšiu prognózu.
Preventívna prehliadka nebolí a môže Vám zachrániť život! ( a je zadarmo )
Čo všetko odhalí preventívna prehliadka?
- cukrovku
- vysoký tlak
- ochorenie srdca
- poruchu srdcového rytmu
- zvýšený cholesterol
- poruchu funkcie obličiek, pečene
- zápal močových ciest
- chudokrvnosť
- rakovinu hrubého čreva
- ischemickú chorobu dolných končatín ( upchávanie tepien )